Z usług informatycznych korzysta prawie każda firma, co oznacza, że potrzebne są osoby odpowiedzialne właśnie za ten obszar działalności przedsiębiorstwa. Outsourcing IT jest tak popularny, ponieważ kosztuje mniej niż zatrudnienie pracownika na stałe. Jakie jeszcze daje zalety?
Na czym polega umowa outsourcingu?
Outsourcing to inaczej zatrudnienie firmy zewnętrznej do świadczenia określonych usług. W Enicom zakres umowy ustala się indywidualnie z klientem i może to obejmować zarządzanie komputerami, urządzeniami mobilnymi i peryferyjnymi, administrowanie serwerami Microsoft i Linux, administrowanie sieciami komputerowymi i telefonicznymi, archiwizowanie danych, usuwanie awarii.
Klient płaci jedynie za wsparcie, którego faktycznie potrzebuje, i nie musi zatrudniać całego działu IT – daje to spore oszczędności i zarazem pewność, że infrastruktura informatyczna będzie działać bez zarzutu przez cały czas. Dodatkowo można też w ramach umowy zlecić hosting oraz wdrożenia IT, jeśli firma zdecyduje się na nowocześniejsze oprogramowanie, usprawniające prowadzenie działalności biznesowej.
Stały dostęp do specjalistów
Wiedza i doświadczenie są bardzo ważne w branży IT. Outsourcing gwarantuje wysoką jakość pracy w niższej cenie – nie trzeba tworzyć kilku etatów, przygotowywać dodatkowego pomieszczenia, kupować sprzętu, płacić za szkolenia i ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników. Firma zewnętrzna, odpowiedzialna za wsparcie IT, dba zarówno o sprawne działanie systemów informatycznych oraz sprzętu, jak i bezpieczeństwo sieci oraz firmowych danych, a jeśli dojdzie do awarii, można liczyć na szybką interwencję, dzięki czemu firma uniknie poważniejszych kłopotów.
Jakie firmy mogą korzystać z outsourcingu IT?
Outsourcing IT sprawdza się niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa. Zlecenie usług informatycznych na zewnątrz pozwala skupić się w całości na prowadzonym biznesie, a dzięki niższym wydatkom na IT można inwestować w inne rozwiązania, przyczyniające się do dalszego rozwoju firmy. Duże przedsiębiorstwa mogą korzystać z częściowego outsourcingu – podstawowe usługi zapewnia własny dział IT pracujący na miejscu, ale za większe projekty odpowiedzialne są wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.